Jdi na obsah Jdi na menu
 


JEZ 714

Jižně od PzW 706 se nalézá jez 714. Jeho úkolem bylo regulovat hladinu části potoka Rakownik mezi jezery Rudny a Paklicko Wielkie. V době výstavby přes něj vedl můstek.

V dnešní době již jez ztratil svoji funkci. Sypaná hráz, která přehrazovala koryto a umožňovala vzdutí hladiny, byla prokopána. Touto prolukou nyní koryto potoka obchází stavbu. Cesta, která procházela po koruně, samozřejmě také zanikla a po můstku přes jez zůstalo jen vybrání v betonu.

Odstranění sypané hráze ale odrylo bok vlastního jezu a máme zde možnost si prohlédnout jeho konstrukci. Napříč korytem jsou zaberaněny larseny. Na nich pak je vlastní železobetonový monolit hráze. Návodní strana byla zřejmě chráněna násypem. Spodní strana, kde by v případě přelití hráze hrozilo vymílání, je vyskládána ze žulových bloků-jádro z menších spojovaných betonem a šikmou plochu tvoří mohutné kvádry.

Díky změně toku Rakownika si můžeme prohlédnout ještě horní část propouštěcího kanálu. Je třeba se sice hodně přikrčit, ale jinou záludnost neskrývá. Pokud máme světlo, což při prvním průzkumu nebyl můj případ. Kanál v nezměněném profilu zatáčí a na jeho konci je poněkud poškozená litinová roura, kterou voda protékala do spodního výtoku.

Další vchod vede do lomené přístupové chodbičky strojovny. Tady si můžeme prohlédnout dochované popisky na stěnách.

Jez neměl žádnou vlastní obranou. Na povrchu lze nalézt minimálně dva nízké kolíky protipěchotní překážky zarostlé travou. Nejsou patrné pozůstatky zabetonovaných I-profilů, kterými se jiné jezy přímo ježí. Detailní průzkum ale proveden nebyl.


 

PRAMENY

-mapa Geoportal

-vlastní průzkum 19.3.2011

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář